Mirosław Nizio

założyciel NDI

Mirosław Nizio studiował na wydziale architektury wnętrz i rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, na kierunku Interior Design. Własną działalność designerską rozpoczął w latach 90. XX w. w Nowym Jorku, gdzie zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Glenn Boyles Memorial Rendering And Design (w 1993 roku), Educational Foundation for the Design Industries in Interior Design (w 1998 roku).

Jest architektem znanym głównie z projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest najczęściej odwiedzaną instytucją kulturalną w Polsce i za prace nad którym, w lipcu 2006 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Za wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Mirosław Nizio został uhonorowany w 2015 roku Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Działając na rynku amerykańskim i polskim, Mirosław Nizio opracował dziesiątki projektów architektury, architektury wnętrz, ekspozycji stałych i czasowych, rewitalizacji, obiektów rekreacyjnych, biur i rezydencji prywatnych.

Nizio Design International

W 2002 roku Mirosław Nizio otworzył pracownię Nizio Design International na warszawskiej Pradze. Firma ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu projektów architektonicznych, rewitalizacyjnych i ekspozycyjnych oraz w ich kompleksowej realizacji.

Skupione wokół studia zespoły architektów zajmują się realizacją najważniejszych przestrzeni dla kultury w kraju, zapewniając całościową obsługę – od badań społecznych, analiz, przez wypracowanie koncepcji, przygotowanie projektu wykonawczego, aż po nadzór autorski i realizację. Do współpracy przy opracowywanych projektach zapraszani są specjaliści z dziedziny kultury, nauki i sztuki.

PROJEKTY MUZEALNE

Projektowane przez Nizio Design International ekspozycje rekonstruują historię zachowując równowagę w użyciu najnowocześniejszych technologii i plastycznych środków wystawienniczych. Tak, by po spotkaniu z wystawą zwiedzający był bogatszy o wiedzę, ale także o przeżycia estetyczne, jak w przypadku realizacji Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która została otwarta w październiku 2014 roku czy budynku i ekspozycji Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które działa od marca 2016 roku.

W pracowni powstają scenariusze ekspozycyjne oraz architektoniczne projekty muzealne. Każde przedsięwzięcie wsparte jest badaniami socjologiczno-urbanistycznymi. Ukoronowaniem pracy badawczej są projekty zespołów muzealnych powiązanych z urbanistyką (np. muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 czy pomnika pamięci „Kamienne Piekło” KL Gross-Rosen“). Pracownia ma na koncie także opracowanie ekspozycji czasowych w przestrzeni miejskiej („Smoleńskie Portrety” czy „Sztafeta do Wolności” w Warszawie), projekt apartamentowca Nordic Haven w Bydgoszczy i obiekty rekreacyjne, jak np. innowacyjny Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim narodzony w 2015 roku międzynarodowym laurem International Property Award dla najlepszego w Europie budynku typu Leisure Architecture.

REWITALIZACJE

Koncepcje i projekty rewitalizacji – wielokrotnie wyróżnianie, również międzynarodowymi nagrodami – to istotny rozdział w portfolio pracowni. Nizio Design International ma na koncie m.in. takie realizacje, jak multidyscyplinarny projekt przekształcenia dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu w Starą Kopalnię – Centrum Nauki i Sztuki, nagrodzony laurem Highly Commended w kategorii Public Service Architecture w konkursie European Property Awards, czy uhonorowaną „Złotym Żurawiem” rewitalizację dawnej synagogi w Chmielniku, gdzie działa ośrodek edukacyjno-muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

Pracownia przygotowała koncepcję oraz prowadziła badania społeczne, na podstawie których wypracowano projekt rewitalizacji zabytkowych Młynów Rothera w Bydgoszczy. Zespół przygotował także kompleksowe koncepcje rewitalizacji dedykowane miastom, ich znacznym obszarom bądź wybranym obiektom. Tego rodzaju opracowania przygotowano dla Łęczycy, Kraśnika oraz Janowa Lubelskiegob>.

Pracownia ma w portfolio również powiązane z rewitalizacją projekty, które wykonała dla Łodzi. Pierwszym z nich jest projekt „Lapidarium. Magazyn Detalu Architektonicznego”, drugim – narzędzie do międzynarodowej promocji miasta oraz Polski przez pryzmat zagadnień związanych z rewitalizacją oraz zmianami, jakie ten rodzaj działalności architektów wnosi do przestrzeni publicznej i życia społecznego.