Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki – rewitalizacja dawnej kopalni “Julia” w Wałbrzychu


4

hektary

16

zabytkowych obiektów

2,5 km

podziemnej trasy turystycznej umiejscowionej w XVIII-wiecznej “Lisiej sztolni”


Projekt rewitalizacji wałbrzyskiej kopalni Julia otrzymał nagrodę TopBuilder 2013 przyznawaną przez magazyn Builder najbardziej innowacyjnym projektom architektonicznym. Na terenie nieczynnej już kopalni Julia przeszłość związana z wydobyciem węgla spotka się z przyszłością nauki oraz kulturą i sztuką. Dawna tkanka oraz układ budynków w kompleksie kopalni zostanie zachowany, a jednocześnie wzbogacony o nowoczesne rozwiązania architektoniczne i wystawiennicze.

Dzięki nim zrewitalizowana przestrzeń połączy dolnośląską tradycję z nowoczesnością.
Każdy z budynków ulokowanych na terenie kopalni dedykowano innym dziedzinom – przeszłości oraz przyszłości węgla i jego wydobycia czy ekologii. Znajdą się tu także sale do tańca, amfiteatr i galeria sztuki współczesnej. Na terenie obiektu swoją siedzibę będzie miał również Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Centrum Ceramiki i Muzeum

Przyszłości oraz innowacyjne przestrzenie pracy dla artystów i projektantów. Mieścić się tu będą muzea poświęcone górnictwu i geologii z interaktywnymi laboratoriami. Zwiedzający nie tylko poznają historię regionu, ale też zbadają fizyczne i chemiczne właściwości węgla.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrychu została nagrodzona w 2015 roku Laurem Highly Commended w kategorii Public Service Architecture w międzynarodowym konkursie European Property Awards.