Mirosław Nizio laureatem medalu SARP „Bene Merentibus”

Z dumą informujemy, że Mirosław Nizio został wyróżniony prestiżowym medalem SARP „Bene Merentibus”. Nagroda ta, przyznawana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich od 1979 roku, honoruje osoby zasłużone dla rozwoju polskiej architektury oraz działalności SARP.

Laudacja:

Medal SARP „Bene Merentibus” ustanowiony przez SARP, jest uhonorowaniem przez nasze środowisko architektów – osób, które swoją pasją, zaangażowaniem i działalnością potwierdziły, że jakość, estetyka i trwałość architektury oraz szacunek dla dziedzictwa i poszanowanie środowiska naturalnego jest istotną wartością.
Tegoroczny Laureat – Mirosław Nizio odnosi liczne sukcesy jako twórca, wielu wybitnych realizacji, jest ekspertem w dziedzinie projektowania przestrzeni publicznych takich jak muzea, ekspozycje, wystawy, pomniki pamięci oraz kompleksowe koncepcje rewitalizacji terenów poprzemysłowych i przestrzeni miejskich. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku.
W 1989 roku założył w Stanach Zjednoczonych własną firmę projektową. Zdobył szereg nagród i wyróżnień. W 2002 roku przeniósł pracownię do zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze, gdzie stworzył Galerię Nizio i Fundacja Nizio (dawniej The Creators), animującą kulturalnie warszawską społeczność. Galerii Nizio od wielu lat wspiera młode talenty, początkujących twórców, prezentuje sztukę zaangażowaną społecznie, promuje architekturę i muzykę oraz organizuje liczne spotkania kulturalne włączając w nie również dzieci i seniorów.
Galeria Nizio powstała w 2002 roku w kamienicy przy ul. Inżynierskiej 3 na warszawskiej Pradze-Północ. U podstaw tworzenia tej unikalnej postindustrialnej przestrzeni wystawienniczej leży chęć umożliwienia szerokiej wymiany idei wokół sztuki, kultury, architektury oraz działań prospołecznych.
Stworzona przez Laureata Galeria Nizio prezentuje sztukę współczesną. Współpracujący z Galerią kuratorzy i kuratorki organizują wystawy malarstwa, fotografii, designu i sztuki użytkowej. Charakterystyczna dla DNA miejsca mnogość założeń kuratorskich umożliwia prowadzenie dialogu z różnorodnymi środowiskami twórczymi. Wielość zainteresowań prezentowana także w ramach wymiany międzypokoleniowej uwidacznia kluczowe dla Galerii uniwersalne wartości w architekturze i sztuce.
Galeria organizuje liczne wydarzenia pozwalające na zaprezentowanie dorobku artystycznego współczesnych twórców z Polski i zza granicy. Szczególną uwagę poświęca młodym artystom i artystkom, inicjując w ten sposób i wspierając działania mające na celu rozwój i popularyzację nowych trendów w kulturze.
Jury Medal SARP „Bene Merentibus” przyznaje dziś to prestiżowe wyróżnienie Mirosławowi Nizio za osiągnięcia jako mecenasa kultury, promującego architekturę i sztukę jako dziedziny niezwykle istotne dla rozwoju współczesnego człowieka. Laureat przez swoją działalność promuje ponadczasowe wartości takie jak: prawda, zaufanie, wspólnota i piękno które Stowarzyszenie Architektów Polskich respektuje i utrwaliło jako prawo w swoim statucie.

Inni nagrodzeni w 2024 roku

Medal SARP „Bene Merentibus” otrzymali także:

  • dr inż. arch. Romuald Maksymilian Loegler,
  • Kazimierz Ferenc (pośmiertnie).

 

Honorową Nagrodę SARP 2024 przyznano architektom Przemo Łukasikowi i Łukaszowi Zagale.

W XVIII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze” przyznano następujące nagrody:

  • I Nagroda ex aequo: Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego (Pawilon Południowy),
  • Wyróżnienia: Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Sąd Rejonowy w Częstochowie,
  • Nagroda specjalna Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego: Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia – Budynek Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry-Kościelisko.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy za ich wkład w rozwój polskiej architektury!