Pracownia Nizio Design International powstała w Warszawie w 2002 roku. To jedna z najprężniej działających w Polsce pracowni specjalizujących się w projektowaniu muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw stałych i czasowych, pomników pamięci. Firma ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu projektów architektonicznych, rewitalizacyjnych oraz w ich kompleksowej realizacji. Skupione wokół studia zespoły architektów zajmują się realizacją najważniejszych przestrzeni dla kultury w kraju, zapewniając całościową obsługę – od badań społecznych, analiz, przez wypracowanie koncepcji, przygotowanie projektu wykonawczego, aż po nadzór autorski i realizację. Do współpracy przy opracowywanych projektach zapraszani są specjaliści z dziedziny kultury, nauki i sztuki.

 

Założyciel pracowni, Mirosław Nizio, współtworzył i zrealizował wraz z zespołem wystawę stałą Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli jednej z najliczniej i najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Polsce. Jest też współtwórcą projektu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz odpowiada za realizację tejże wystawy. Nizio Design International ma na koncie m.in. projekt architektury i wystawy stałej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także rewitalizację kompleksu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, na terenie której powstała Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki.

 

Pracownia Mirosława Nizio przygotowała także m.in. ekspozycje tymczasowe w przestrzeni miejskiej („Sztafeta do Wolności”, wystawa na 60-lecie Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, „Smoleńskie portrety” na pl. Piłsudskiego w Warszawie). Nizio Design International uhonorowano pierwszą nagrodą w konkursie na projekt Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Współczesnego Wrocław.

 

Projektowane przez Nizio Design International ekspozycje rekonstruują historię zachowując równowagę w użyciu najnowocześniejszych technologii i plastycznych środków wystawienniczych. Tak, by po spotkaniu z wystawą zwiedzający był bogatszy o wiedzę, ale także o przeżycia estetyczne, jak w przypadku wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, otwartej w październiku 2014 roku czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które działa od marca 2016 roku.

 

W pracowni powstają scenariusze ekspozycyjne oraz architektoniczne projekty muzealne. Każde przedsięwzięcie wsparte jest badaniami socjologiczno-urbanistycznymi. Ukoronowaniem pracy badawczej są projekty zespołów muzealnych powiązanych z urbanistyką (np. muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 czy pomnika pamięci „Kamienne Piekło” KL Gross-Rosen). Pracownia ma na koncie także projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej czy innowacyjnego Parku Rekreacyjnego Zoom Natury w Janowie Lubelskim nagrodzony w 2015 roku międzynarodowym laurem International Property Award dla najlepszego w Europie budynku typu Leisure Architecture.

 

Koncepcje i projekty rewitalizacji – wielokrotnie wyróżnianie, również międzynarodowymi nagrodami – to istotny rozdział w portfolio pracowni. Opracowany przez Nizio Design International multidyscyplinarny projekt przekształcenia dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu w Starą Kopalnię – Centrum Nauki i Sztuki, nagrodzono w konkursie European Property Awards w kategorii Public Service Architecture, a rewitalizacja dawnej synagogi w Chmielniku, gdzie działa ośrodek edukacyjno-muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, uhonorowana została „Złotym Żurawiem”.

 

Pracownia przygotowała koncepcję oraz prowadziła badania społeczne, na podstawie których wypracowano projekt rewitalizacji zabytkowych Młynów Rothera w Bydgoszczy. Zespół przygotował także kompleksowe koncepcje rewitalizacji dedykowane miastom, ich znacznym obszarom bądź wybranym obiektom. Tego rodzaju opracowania przygotowano dla Łęczycy, Kraśnika oraz Janowa Lubelskiego i Łodzi (np. Lapidarium. Magazyn Detalu Architektonicznego).

 

W 2018 roku pracownia Mirosława Nizio zdobyła pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego, a w 2020 zwyciężyła w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim na koncepcję Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920.

 

Od 2018 roku Nizio Design International aktywnie uczestniczy w pracach międzynarodowego zespołu nad projektem i realizacją Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie na Ukrainie.

 

W czerwcu 2021 roku po raz pierwszy zaprezentowano projekt koncepcyjny Muzeum Bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, rodzinnej wsi tragicznie zmarłego duchownego na północnym Podlasiu. Opracowanie koncepcji oraz wielobranżowej dokumentacji projektowej powierzono pracowni Mirosława Nizio. Muzeum powstaje z inicjatywy Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, 2022

– nagroda PROPERTY DESIGN AWARDS 2022 w kategorii BRYŁA: obiekt publiczny

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, 2021

– Nagroda Internautów w 12. edycji konkursu Nagroda Architektoniczna POLITYKI

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, 2021

– Grand Prize w 12. edycji międzynarodowego konkursu YUANYE Awards

Pomnik Bitwy Warszawskiej, 2020

– pierwsza nagroda w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim na koncepcję pomnika.

Muzeum Polskiej Wódki, 2019

– TOP Builder 2019, nagroda za projekt i realizację wystawy stałej Muzeum Polskiej Wódki.

Muzeum Powstania Warszawskiego, 2018

– pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na rozbudowę i modernizację Muzeum.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, 2017

– pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej.

„Krzysztof Penderecki — dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku”, 2015

– pierwsza nagroda w konkursie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na opracowanie koncepcji ekspozycji.

Zoom Natury w Janowie Lubelskim, 2015

– International Property Awards 2015, nagroda dla najlepszego obiektu w Europie w kategorii Leisure Architecture.

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, 2015

– European Property Awards 2015, nagroda Highly Commended w kategorii Public Service Architecture.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, 2015

– TopBuilder 2015, nagroda za realizację Wystawy Stałej.

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, 2013

– Złoty Żuraw 2013, nagroda dla najlepiej zrewitalizowanego budynku w województwie świętokrzyskim; rewitalizacja dawnej synagogi w Chmielniku.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, 2013

– TopBuilder 2013, nagroda za projekt rewitalizacji dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu. Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki najlepszym projektem 2012 roku.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, 2011

– European Property Awards 2011, nagroda dla najlepszego projektu budynku użyteczności publicznej.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, 2010

– pierwsze miejsce w konkursie na projekt architektoniczny.

Muzeum Współczesne Wrocław, 2008

– pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, 2009

– nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

Założenie pomnikowe na terenie byłego hitlerowskiego Obozu Zagłady w Bełżcu wraz z budynkiem muzeum, 2004

– Nagroda Specjalna w konkursie Nagroda Roku SARP.

PRACUJ Z NAMI

Obecnie poszukujemy:

 

ARCHITEKTA / ARCHITEKTKI

Do naszego zespołu poszukujemy osób z wykształceniem wyższym kierunkowym. Biegle posługujesz się programami Autocad, Revit i SketchUp? Masz pasję do architektury i potrafisz dostosować się do dynamiki pracy w biurze projektowym? Pracuj z nami nad projektami architektonicznymi i koncepcjami konkursowymi. Cenimy samodzielność, komunikatywność, sumienność i dyspozycyjność. Napisz do nas! Oferujemy pracę przy ciekawych i prestiżowych projektach oraz możliwość rozwoju zawodowego.

Wyślij CV oraz portfolio na adres: rekrutacja@nizio.com.pl