Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Największa zrealizowana dotąd w Polsce narracyjna ekspozycja historyczna – wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – została otwarta 28 października 2014. Pracownia Nizio Design International pracowała nad projektem i realizacją wystawy stałej w latach 2011-2014. Osiem muzealnych galerii wypełnia przygotowana specjalnie na potrzeby ekspozycji scenografia. Specyfika narracji i niewielka ilość zachowanych zabytkowych obiektów, wymagały od projektantów stworzenia od podstaw form, przedmiotów i materiałów nawiązujących do tych sprzed stuleci. Duża część elementów wystawy to unikatowe prototypy, które nigdy wcześniej nie były wykorzystywane w tego typu ekspozycjach. Wystawa bazuje na pasywnych i aktywnych stanowiskach multimedialnych, meblach, malowidłach, elementach dekoracyjnych i nielicznych zabytkowych obiektach. Scenografia układa się w odrębną pod względem formy oraz treści opowieść, a jej poszczególne elementy stylizowane są na daną epokę. Aranżacja przestrzeni i zastosowane materiały podporządkowane są narracji historycznej.

Ekspozycja podzielona jest na 8 galerii:

Las
Pierwsze spotkania
Paradisus Iudaeorum
Miasteczko
Wyzwania Nowoczesności
Na żydowskiej ulicy
Zagłada
Powojnie

Projektując i realizujące ekspozycję stałą zadbano o zastosowanie najlepszych materiałów, które spełniają wszelkie normy jakości, estetyki i bezpieczeństwa. Materiały, takie jak drewno, beton czy stal będą w szlachetny sposób się starzeć i nabierać wyrazu wraz z upływem czasu. Prace projektowe trwały półtora roku, natomiast budowa ekspozycji zajęła ponad dwa lata. Tworzenie projektu zazębiało się z realizacją wystawy stałej.

Firma Event Communications pracowała nad koncepcją wystawy w latach 2000-2003. Następnie pracowała nad projektem szczegółowym w latach 2006-2011. Polska pracownia architektoniczna Nizio Design International dokończyła projekt i uzupełniła go o projekt graficzny, przygotowała także dokumentację budowlaną, wykonawczą i zrealizowała wystawę w latach 2011-2014. Nizio Design International opracowało również projekt wykonawczy galerii Las i instalacji Post-89.