Muzeum Powstania Warszawskiego

Jedno z pierwszych interaktywnych muzeów w Polsce otwarto w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Głównym założeniem ekspozycji, oddającej rzeczywistość 1944 roku, jest połączenie historycznej narracji z elementami multimedialnymi. Ścieżka zwiedzania prowadzi przez poszczególne sale tematyczne, m.in. Salę Małego Powstańca, Kanał, Niemcy. Dramaturgię przedstawionych tu wydarzeń podkreślono, stosując różnorodne materiały wykończeniowe, np. żelazo, stal, cegłę, drewno, granitowy bruk.

Ekspozycję usytuowano na trzech kondygnacjach o całkowitej powierzchni ponad 3 tys. mkw. Elementem spajającym przestrzeń jest stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje. Interaktywna wystawa liczy około tysiąca eksponatów, m.in. dokumentów, map, zdjęć, listów, przedmiotów osobistych i broni. Powstańczą rzeczywistość rekonstruują specjalnie zaprojektowane multimedia.

Wystawa od ponad dekady jest jedną z najchętniej i najczęściej odwiedzanych ekspozycji muzealnych w Polsce. Oddziałuje na zmysły za pomocą sugestywnych obrazów, dźwięków, charakterystycznego oświetlenia. Poszczególne etapy Powstania Warszawskiego pokazane są chronologicznie i z perspektywy osób, które w nim walczyły.