Radiostacja Gliwice
W lutym 2022, Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design International oraz Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach, podpisali umowę na opracowanie projektu dla Radiostacji Gliwice. Tym samym, po kilkunastu latach zespół warszawskiej pracowni powrócił do współpracy z Muzeum, którą zapoczątkował projekt wystawy „Słusznie słyną dziś Gliwice…”, otwartej w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w październiku 2010 roku.
Projekt dla Radiostacji Gliwice zakłada rewitalizację kompleksu składającego się z trzech budynków uzupełnionych o nowo projektowaną część podziemną. Zmiany w zabytkowym kompleksie Radiostacji są ograniczone do niezbędnego minimum. Centralnie położony obiekt tj. dawny budynek nadajnika, zostanie uzupełniony o taras widokowy oraz nowo stworzone przestrzenie podziemne, w których znajdzie się główna część specjalnie zaprojektowanej wystawy stałej. Dwa pozostałe obiekty, uprzednio budynki mieszkalne, zostaną poddane przebudowie i rewitalizacji. Jeden z nich będzie pełnić funkcje hotelowe, a w drugim ulokowane zostaną m.in. główny hol wejściowy, przestrzenie edukacyjne i magazynowe, kawiarnia oraz studio nagrań.
Narracja specjalnie zaprojektowanej wystawy stałej prezentuje kolejne fakty historyczne niczym puzzle. Aranżując przestrzeń wystawy projektanci uważnie przyjrzeli się zastanej architekturze zabytkowych zabudowań Radiostacji i jej zachowanemu do dziś wyposażeniu. Zainspirowali się też utrwalonym na zdjęciach czy filmach industrialnym krajobrazem Górnego Śląska pierwszej połowy XX wieku. Wykorzystane w projekcie materiały, m.in. konstrukcja z ciemnej stali, ekspozytory z perforowanej blachy, są nie tylko budulcem scenografii, ale też nośnikiem treści, które angażują zmysły odbiorcy. Dramaturgia wystawy przypomina scenariusz kryminału , a zwiedzający poznają m.in. historię Gliwic, okoliczności przebiegu „Prowokacji Gliwickiej” oraz dzieje radiofonii na polskim i niemieckim Górnym Śląsku przed II wojną światową.
Kluczowe dla inwestycji jest zachowanie charakteru miejsca i jego urbanistycznego układu. Wyjątkowe podejście architektów do projektu dyktuje fakt, że pracują z unikatowym w skali świata i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Gliwic, wpisanym na listę Pomników Historii i stanowiącym część Europejskiego Szlaku Dziedzictwa.