Muzeum Polskiej Wódki


Projekt ekspozycji Muzeum Polskiej Wódki. Planowany termin otwarcia – 2017 rok.


Muzeum usytuowano w historycznym budynku zakładu rektyfikacji mieszczącym się w jednym z postindustrialnych budynków z czerwonej cegły, w których przez wiele lat działała Wytwórnia Wódek Koneser. Charakterystyczna architektura oraz zachowane elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz są unikalnymi świadkami opowiadanej historii. Koncepcja muzeum zakłada splecenie dwóch funkcji historycznego kompleksu – muzealnej i komercyjnej – wokół wspólnego korzenia, jakim jest opowieść o wódce rozpisana od ziarna, poprzez proces produkcji, po unikatowy produkt finalny. Od tradycyjnych muzeów, również tych narracyjnych Muzeum Polskiej Wódki odróżnia budowanie opowieści w oparciu o zasadę angażowania wszystkich zmysłów zwiedzającego.

Zarówno wyposażenie, jak i aranżacja przestrzeni podyktowane są kontekstem miejsca, jego historycznym kształtem i przeznaczeniem. Obok zachowanych historycznych elementów zaadaptowanych z dawnych gorzelni, pojawią się tu nowoczesne obiekty i zaawansowane technologicznie formy multimedialne. Unikatowe odlewy z betonu o rzeźbiarskiej formie, industrialne fabryczne lampy, oryginalne kadzie, a także meble, podłogi i elementy wyposażenia wykonane z odzyskanego drewna z jednej z polskich gorzelni będą podkreślały wyjątkowy charakter miejsca.

Projekt zakłada stworzenie kulturalno-edukacyjnego ośrodka, którego ekspozycja pobudzi zmysły odbiorców – nie tylko dotyk, wzrok i słuch, ale też węch i smak. W pięciu muzealnych galeriach poprowadzona zostanie narracja wsparta multimediami, stanowiskami interaktywnymi angażującymi uwagę i aktywność widzów. Zaprojektowane na potrzeby obiektu stanowiska interaktywne – stoły i ekrany LCD pomogą zwiedzającym dotknąć tematyki związanej z historią i współczesnością gorzelnictwa. Pasywne prezentacje multimedialne, wielkoformatowe grafiki oraz projekcje (mapping) na szybie z folią projekcyjną pozwolą przyjrzeć się metodom i warunkom produkcji wódki, przemianom technologicznym jakie w tym procesie zachodziły na przestrzeni lat. Materiały wykończeniowe takie jak miedź albo odzyskowe drewno z oryginalnych kadzi, jak również unikatowa szansa na powąchanie gorzelni dzięki wykorzystaniu syntetycznej rekonstrukcji zapachów poszczególnych etapów powstawania alkoholu pozwoli zwiedzającym – dosłownie – poczuć klimat prawdziwej gorzelni.