Pawilon Polski na EXPO 2025
Projekt Pawilonu odwołuje się do symboliki polskiej wierzby. W twórczy sposób transponuje nostalgiczną polskość we współczesna tożsamość, która aktywnie odpowiada na płynność stale zmieniającego się świata i wyzwania kryzysu klimatycznego.
Pawilon analizuje fenomen natury jako ochrony naszego wspólnego życia. To rodzaj schronienia, w którym wspólna przestrzeń zapewnia ciągłość, stabilność, odporność. Odnawiamy tu zapomniane relacje i wartości. Przywracamy pamięć o tradycyjnym rzemiośle czy wernakularnych systemach wentylacji, które współgrają z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami.
Zgodnie z ideami architektury troski środowiskowy wpływ obiektu został przeanalizowany na każdym etapie procesu – od konstrukcji przez użytkowanie aż po możliwości ponownego użycia materiałów.
Trzon Pawilonu to półotwarte wnętrze, w którym elementy wykonane z wierzby filtrują powietrze, regulują wilgotność, tworzą niepowtarzalne warunki mikroklimatyczne, a także oddzielają od zgiełku świata zewnętrznego.
Wysoka, 10-metrowa przestrzeń buduje wrażenie monumentalności, a jednocześnie przytulności. Pół-transparentne ściany są nadwieszone metr nad ziemią. W gęsto ułożonej siatce z wysokości dachu spływa woda, a w podcięciu ścian zewnętrznych widoczne są krople, które spadają do długiego liniowego zbiornika. Stamtąd wędrują znowu na dach – jest to symbol zamkniętego cyklu przyrody. Woda tworzy mikroklimat, pełni rolę symboliczną, a także buduje sensualne wrażenia przestrzeni.
Ściany wewnętrzne są mobilne. Szkielet został zaprojektowany z modułowych ram z drewna CLT. Ważną częścią składową projektu jest surowa podłoga wykonana z ubitej ziemi pozyskanej z budowy parku EXPO w Osace, co znacząco obniża ślad węglowy. Pozostałe materiały i technologie również zostały dobrane tak, aby wspierać cechy przyszłej ekspozycji: minimalizm, ascetyzm, naturalność i lekkość.
Na dachu zamiast klasycznego tarasu widokowego znajduje się przestrzeń wyciszenia skryta pod naturalnym baldachimem. Przestrzeń buduje wrażenie przebywania pod koroną drzewa. Natura jest tu nie tylko elementem funkcjonalnym, ale przede wszystkim oddziaływuje na odbiorców sensualnie i emocjonalnie.
Nocą budynek jest iluminowany miękką i ascetyczną grą projekcji. Tworzy rodzaj lampionu przyciągającego spokojem na przecięciu pieszych dróg terenu EXPO.
Projekt został opracowany z myślą o konkursie na koncepcję architektoniczną Pawilonu Polski na Expo 2025. Zorganizowała go w 2023 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Został zakwalifikowany do finałowej 5 wyróżnionych koncepcji (spośród kilkudziesięciu nadesłanych).