„SMOLEŃSKIE PORTRETY” – CZASOWA WYSTAWA PLENEROWA W WARSZAWIE

Dwadzieścia metrów średnicy i trzy metry wysokości miała zlokalizowana w południowej części Placu Piłsudskiego konstrukcja w kształcie okręgu, która pomieściła wystawę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Ta kameralna, subtelna i wyłączona z rzeczywistości otaczającego miasta przestrzeń refleksji stworzyła w centralnym punkcie stolicy rodzaj panteonu wzorowanego na paryskim.

Zewnętrzną powierzchnię konstrukcji wykończono arkuszami nierdzewnej polerowanej blachy stalowej, która dała efekt lustrzanej okładziny. Bryła wpisała się w architekturę placu – w okładzinie odbijało się otoczenie, budynki, światła miasta oraz sylwetki osób oglądających ekspozycję. Od wewnątrz okrąg skonstruowany był z 48 specjalnie zaprojektowanych ekspozycyjnych modułów, wykonanych w formie podświetlanych kasetonów z pleksi. Na kasetonach wyeksponowano fotografie wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. W sumie 96 zdjęć z rodzinnych czy urzędowych archiwów ofiar. Bryła w subtelny sposób zaistniała w przestrzeni publicznej. Szczególnie wymowny charakter miała po zmierzchu – odbijając światła miasta i ustawionych przez przechodniów świec, i rozświetlając plac delikatnym blaskiem bijącym z jej wnętrza.

Wystawa „Smoleńskie portrety” była przygotowana na zlecenie Muzeum Historii Polski z inspiracji grona rodzin ofiar w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej.