„KRZYSZTOF PENDERECKI – DZIEDZICTWO POLSKIEJ MUZYKI XX I XXI WIEKU” – WYSTAWA W EUROPEJSKIM CENTRUM MUZYKI W LUSŁAWICACH

Pracownia Nizio Design International zajęła pierwsze miejsce w konkursie na projekt ekspozycji. Konkurs na opracowanie koncepcji ekspozycji „Krzysztof Penderecki – dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku” został zorganizowany przez Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach. Podzielona na trzy części wystawa przybliża zwiedzającym najważniejsze fakty z życia jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki współczesnej, skupia się na bogactwie jego twórczości i tworzy idealne warunki do spotkania z jego muzyką.

Dynamiczna narracja wzbogacona o kontekst biograficzny, historyczny i filozoficzny, zarówno w warstwie plastycznej, jak i multimedialnej, jest zespolona z minimalistyczną architekturą ECM. W naturalny sposób odnosi się do historycznego dworu w Lusławicach, który był domem artysty, oraz otaczającego go krajobrazu. Poszczególne części ekspozycji dedykowane są kompozycjom Krzysztofa Pendereckiego oraz procesowi tworzenia, inspiracjom i wątkom zaczerpniętym ze sztuki czy literatury.