Kompleks domków rekreacyjnych w Wierzchowiskach

Dwór Sanna w Wierzchowiskach daje wyjątkowe możliwości odpoczynku na łonie natury: hotel otulony zabytkowym parkiem, 32 hektary zielonego terenu, kilometry ścieżek spacerowych (a jedna z nich prowadzi do źródła rzeki Sanny). Gospodarze troszczą się o środowisko naturalne i zdrowie gości. Własna winnica, zrównoważone rolnictwo i biodynamiczne produkty podawane w rodzinnej restauracji to kolejne znaki rozpoznawcze tego malowniczego miejsca. 

Zespół pracowni Nizio Design International przygotował koncepcję architektoniczną kompleksu domków rekreacyjnych (każdy o powierzchni ok. 120 m2), które wkrótce uzupełnią ofertę Wierzchowisk. Połączyła nas chęć tworzenia unikatowych doświadczeń, a także pragnienie życia w zgodzie z naturą. Bazując na wspólnych wartościach zaprojektowaliśmy kameralne obiekty wypoczynkowe, które pozwolą gościom doświadczać przyrody na wielu poziomach, wszystkimi zmysłami – mówi Mirosław Nizio, autor koncepcji. 

Motywem przewodnim projektu jest relacja architektury z naturą. Architekci czerpali inspirację z najbliższego otoczenia. Zastosowane rozwiązania subtelnie grają z otwartą przestrzenią: uzupełniają ją, kadrują lub przenikają się. Okrągły kształt obiektów potęguje wrażenie nieustannego przebywania w naturze, a relaksacyjny klimat zachęca do obserwacji pór dnia i roku, pogody, zmieniającego się światła.

Wyjątkowy mikroklimat domków to zasługa naturalnych, zrównoważonych materiałów. Elewację tworzą regularnie ułożone patyki wierzbowe. Rozwiązanie nawiązuje do tężni, a oprócz wartości estetycznej reguluje również wentylację i ilość światła we wnętrzu. Kolejnym rozwiązaniem materiałowym są ściany z ubitej ziemi. Całość tworzy przestrzeń nie tylko funkcjonalną i estetyczną, ale też sensoryczną.