LAPIDARIUM DETALU W ŁODZI

Lapidarium Detalu w Łodzi mieści się w zabytkowej kamienicy przy al. Kościuszki 19. Wystawę stałą wraz z info boxem i zagospodarowanie terenu placu zrealizowano według koncepcji opracowanej w 2015 roku przez Nizio Design International. Pracownia prowadziła również doradztwo i nadzór artystyczny nad realizacją projektu wykonawczego.

W kilku strefach zrewitalizowanego budynku oraz nowo zaprojektowanego obiektu magazynowo-warsztatowego, zgromadzone są rzeźby, drzwi, sztukaterie, fragmenty balustrad schodów, kafle i inne zewnętrzne oraz wewnętrzne detale pochodzące z historycznych kamienic, pałaców, willi i fabryk z terenu Łodzi. To prawdziwa skarbnica wiedzy o historii i tajemnicach łódzkiej architektury i urbanistyki z czasów, gdy detale architektoniczne miały kluczową rolę w kształtowaniu estetycznego oblicza miasta. Wystawie towarzyszy interaktywna makieta łodzi, a także prezentacje multimedialne, materiały archiwalne, rysunki projektowe i fotografie.

Wystawa podzielona jest na strefy: urbanistyki, architektury i wnętrz, poświęcone zmianom przestrzennym, jakie miasto przechodziło, budynkom i detalom, elementom wystroju i wyposażenia wnętrz w łódzkich kamienicach z przełomu XIX i XX wieku. Lapidarium dysponuje przestrzenią, w której mogą się odbywać spotkania, wykłady i prelekcje. Łącznik komunikuje budynek główny z budynkiem magazynu, podzielonym na dwie części.

Na parterze eksponowane są zabytkowe elementy, przestrzeń służy też jako sala warsztatowa. Druga kondygnacja mieści najcenniejsze zbiory Magazynu Detalu. Przekształcone w pasaż podwórze wypełnia zieleń, ławki oraz wybrane elementy ekspozycji Lapidarium.